English


HLAVNÍ STRANAAKTUÁLNÍ INFORMACEKONTAKTY
lis252015

Termíny obhajob kvalifikačních prací a státních závěrečných zkoušek v lednu 2016

autor: katedra optiky


Termíny odevzdání bakalářských a diplomových prací, termíny obhajob baklaářských a diplomových prací a termíny závěrečných bakalářských a státních zkoušek v lednu 2016 jsou k dispozici ke stažení zde.

lis232015

Populární přednáška v anglickém jazyce

autor: katedra optiky


Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku profesora Kunala K. Dase s názvem

THE QUANTUM RULES: THE LAWS OF PHYSICS APPLIED TO EVERYDAY LIFE

která se uskuteční dne 26. 11. 2015, 10:30, na učebně LP-1034, v budově PřF UP na 17. listopadu 12.

Bližší informace o přednášce a přednášejícím naleznete zde.

 

Abstract: It is commonly assumed that the laws of the physical universe operate differently from those that govern our lives at an interpersonal and socio-economic level. It is also widely believed that ideas of quantum physics are too complex for the non-specialist. This lecture aims to prove both of these beliefs wrong. Based on the internationally available popular science book written by the speaker, The Quantum Rules, the lecture will illustrate that the fundamental laws of physics can be used to explain much about our lives, spanning every aspect of the human experience. Relating the rules of life to the unchanging natural laws offers, on one hand, a new and intrinsically objective perspective on our lives; and on the other hand, it makes the abstract concepts of quantum physics easy to understand and appreciate because they are framed in terms of familiar life issues that we can all relate to.


Kunal K. Das is a Professor of Physics and an active researcher in the fields of Nanotechnology and Ultracold Atoms with ongoing funding from the U.S. National Science Foundation. He has authored dozens of refereed journal publications and has held teaching and research appointments at several institutions including SUNY, Penn State, Fordham, Optical Sciences Center, and the Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. He is currently a Full Professor at the Kutztown University of Pennsylvania and a Scholar of the Kavli Institute of Theoretical Physics at the University of California, Santa Barbara.

lis42015

Optici vytvořili nejchladnější místo v Česku

autor: Martina Šaradínová


Pracovníci Katedry optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého spolu s brněnskými kolegy z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR vytvořili nejchladnější místo v České republice. Oproti očekávání se nenachází na dně hluboké propasti či na vrcholu hor, ale v laboratoři. Odborníci totiž dokázali lapit ve speciální vakuové pasti jednotlivé atomy vápníku a pomocí laserů je ochladili na teplotu, která se blíží absolutní nule. V tuzemsku je tento výsledek unikátní.

„Na pracovišti našich partnerů v Brně se nám podařilo vytvořit řetízek jednotlivých atomů hodně blízko teploty absolutní nuly, tedy teploty minus 273,15 stupně Celsia. Toto se již povedlo několika skupinám ve světě, v České republice je to ale poprvé. Pro nás to má velký význam, nyní se nám otevírají nové možnosti v bádání i technologických aplikacích,“ uvedl jeden ze členů výzkumného týmu Lukáš Slodička.

Vakuová aparatura s pastí na atomy.

Na pokusu čeští vědci spolupracovali s rakouskými kolegy z Univerzity v Innsbrucku. Ti pomáhali zejména s designem samotné pasti pro chytání jednotlivých iontů. Úspěšný experiment byl součástí aktivit Centra excelence pro klasické a kvantové interakce v nanosvětě, který propojil olomoucké vědce z katedry optiky a Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR. V brněnských laboratořích se na práci zásadním způsobem podílel tým vedený Ondřejem Čípem.

 „Je to část cesty, kterou jsme museli zdolat. K našemu výzkumu potřebujeme mít izolované ionty a manipulovat s jejich pohybem na kvantové úrovni. Našemu společnému týmu se podařilo jednotlivé ionty zachytit a nyní na nich budeme studovat základní fyzikální jevy. Například jejich interakci se zářením, mechanické projevy iontů či kvantovou optiku,“ řekl další z mladých výzkumníků Petr Obšil.

Atomy zachycené v pasti elektrických polí jdou důležité například pro výzkum v oblasti metrologie. „Systémy s chycenými ionty izolovanými od okolního prostředí, které zároveň interagují s laserovým zářením, představují nejmodernější uspořádání pro experimentální studium kvantové mechaniky. Zároveň jsou v současné době považovány za jedny z nejlepších kandidátů pro realizaci ultrapřesných měření nebo kvantového počítání. Tyto druhy pokusů jsou mimo jiné schopny měření času zlepšit ještě o několik řádů,“ doplnil Slodička.

Několik důvodů proč studovat optiku a proč ji studovat právě v Olomouci

Optika je moderní věda s nesčetnými aplikacemi v běžném životě od brýlových čoček až po lasery. Na katedře optiky můžete studovat zákony geometrické optiky, které se uplatňují například při návrzích a konstrukci optických soustav, moderní optoelektronické systémy využívající lasery nebo také fundamentální zákonitosti kvantového světa, kvantového počítání a kvantového zpracování informace.

Studium je založeno na kreditním systému, kdy si student ve vyšších ročnících může sám zvolit své zaměření. Je strukturováno do bakalářského, magisterského a doktorského stupně, z nichž ten poslední je určen pro ty, kteří naleznou zalíbení ve vědecké práci. Katedra optiky udržuje celou řadu mezinárodních kontaktů a je možné strávit během studia semestr nebo dva v zahraničí.

Optika má v Olomouci dlouholetou tradici a výzkum dosahuje výsledků plně srovnatelných se zahraničními pracovišti. Svědčí o tom celá řada národních a mezinárodních projektů, které jsou na pracovištích v Olomouci řešeny. Odborníci z Olomouce se v současné době podílejí na celé řadě projektů, jen namátkou několik atraktivních témat: kvantová kryptografie, kvantové zpracování informace, optická pinzeta, projekt Auger a výzkum vysokoenergetických částic. Právě díky těmto a dalším projektům je naše laboratorní vybavení na špičkové úrovni.

Olomouc poskytuje studentům velice dobré zázemí pro studentský život. Je to město ideální velikosti - všude se dá dojít pěšky a přesto je to velkoměsto s bohatým kulturním životem i sportovním vyžitím. Nedávno se celá optika přestěhovala do zbrusu nové budovy Přírodovědecké fakulty UP, jež vyrostla naproti parku poblíž centra města a nedaleko od VŠ kolejí.

Katedra optiky zajišťuje několik studijních kombinací, které je možné studovat v denním studiu Jedná se o zaměření Optika a optoelektronika  Obecná fyzika a matematická fyzika, Přístrojová optika a Optometrie. Podrobnější informace naleznete v sekci Studijní obory.

 

Nová informační brožura o studiu na katedře optiky

 

 

Katedra optiky

Přírodovědecká fakulta
Univerzita Palackého

17. listopadu 12
77146 Olomouc

tel: +420 585 634 253
fax: +420 585 634 002
e-mail : kaspirova(a)optics.upol.cz

Fakturační adresa

Přírodovědecká fakulta
Univerzita Palackého

tř. 17. listopadu 12
77146 Olomouc

IČ :61989592
DIČ :CZ61989592
e-mail : kaspirova(a)optics.upol.cz