Vysoká školaUniverzita Palackého
Součást vysoké školyPřírodovědecká fakulta
Název studijního programu1701T - Fyzika
Název studijního oboruOptika a optoelektronika


Charakteristika oboru:
Studijní obor Optika a optoelektronika si klade cíl vychovávat absolventy s širším matematicko-fyzikálním rozhledem se zaměřením na optické a optoelektronické aplikace.
Obor připravuje studenty jak pro tvůrčí činnost v matematicko-fyzikálních a technických oborech, tak i pro týmovou práci a spolupráci s pracovníky ostatních fyzikálních a inženýrských zaměření. Širší přehled vytváří předpoklady pro práci v mezioborových oblastech na rozhraní fyziky a technických oborů. Obor vychovává studenty s důrazem na vysokou profesionalitu v oborech matematicko-fyzikálních, zvláště pak optice a optoelektronice s dobrou znalostí výpočetní techniky a programování.

Cíle studia:
Studium poskytuje široký fyzikálně matematický základ a klade si za cíl vychovávat absolventy se samostatným a tvořivým přístupem jak k teoretické tak i experimentální práci v oborech optika a optoelektronika. Studenti získají přehled v oblastech geometrické, vlnové, kvantové a statistické optiky a v oblastech moderních optoelektronických systémů.
V průběhu studia se podle vlastní volby specializují ve směrech:
Kvantová a nelineární optika , Fyzika laserů , Optické zpracování informací, Optoelektronika, Optické systémy a přístroje. Jsou vedení k tvůrčí práci v dané oblasti s důrazem na využívání výpočetní techniky a moderních informačních technologií. Při studiu je kladen důraz na vysokou profesionalitu v oborech matematicko-fyzikálních, optice, optoelektronice, počítačové technice a programování. Magisterské studium je zakončeno státní závěrečnou zkouškou a obhajobou diplomové práce.

Profil absolventa:
Absolvent magisterského studijního oboru Optika a optoelektronika získá potřebné znalosti a širší rozhled v matematicko-fyzikálních oborech, zvláště pak v optice a optoelektronice a v jejich moderních aplikacích. Absolvent se v průběhu studia naučí využívat výpočetní techniku a moderní informační technologie. Magisterské studium poskytuje předpoklady pro uplatnění v technických oborech ve výrobě, výzkumu a vývoji ve firmách v regionu i v celé ČR. Absolvent magisterského studia je "Magistr fyziky se zaměřením na optiku a optoelektroniku".

Obsah a rozsah státní závěrečné zkoušky:

1. Všeobecné znalosti
Geometrická optika a optická měření. Základní optické přístroje. Energetická optika. Radiometrie a fotometrie. Skalární vlnová optika a její aplikace. Huygensův princip, Fresnelova--Kirchhoffova formulace, Fresnelova aproximace, Fraunhoferova aproximace. Difrakce světla. Interference světla. Podmínky vytváření interferenčního obrazce, dvousvazková a vícesvazková interference a jejich využití. Optická holografie. Princip holografie, typy hologramů, holografické optické prvky, holografické mřížky, holografická interferometrie. Fourierovská optika. Přenosová funkce. Optické zpracování informace v koherentním světle.. Elektromagnetická optika. Vlnová rovnice, rozklad do rovinných vln. Fázová rychlost, index lomu optických prostředí, disperze. Optické jevy na rozhraní optických prostředí. Polarizace světla. Charakteristika polarizačních stavů světla, Jonesův vektor. Anizotropní prostředí. Polarizační optické prvky, optická aktivita. Vedení světla ve vláknových vlnovodech. Optoelektronika. Krystalová struktura, metody studia struktury pevných látek. Pohyb elektronů v pevné látce, Schrödingerova rovnice, metody řešení, pásová teorie pevných látek. Transportní jevy, Boltzmannova rovnice, Ohmův zákon, Hallův jev. Optické vlastnosti pevných látek a metody jejich studia. Kvantová a statistická optika. Klasická teorie koherence, funkce vzájemné koherence, časová koherence, prostorová koherence, interferenční zákon pro částečně koherentní svazky.

2. Kvantová a nelineární optika
Matematická fyzika. Lineární integrální rovnice. Grupy transformací a jejich reprezentace.
Speciální funkce z hlediska teorie reprezentací. Kvantová a statistická fyzika. Diracovská formulace kvantové mechaniky. Jednoduché kvantové systémy. Kvantování elektromagnetického pole. Interakce záření s látkou. Spektroskopie a experimentální metody. Kvantová optika, kvantová teorie koherence, kvantové korelační funkce. Koherentní stavy optického pole a jejich vlastnost. Nelineární optika, optické parametrické procesy, Ramanův a Brillouinův rozptyl, vícefotonová absorpce a emise, Kerrův jev, čtyřvlnové směšování, experimenty s neklasickým světlem. Přechodové koherentní jevy.

3. a 4. - Specializovaný základ (volitelné předměty)

a) Fyzika laserů
Interakce záření a látky. Poloklasický popis. Kvantový popis. Kvantování elektromag- netického pole. Poloklasická teorie laserů. Maxwellovy - Blochovy rovnice. Kinetické rovnice. Kvantová teorie laserů. Heisenbergovy rovnice. Iterační metoda řešení, Van der Polova rovnice. Podmínky generace. Existence prahu generace. Jednomódová generace. Mnohomódová generace. Mezimódová interakce. Řízení ztrát v laseru. Význačné vlastnosti laserového světla. Směrovost generace. Monochromatičnost záření. Koherence. Vysoká intenzita. Dynamické vlastnosti. Rozdělení laserů z hlediska aktivní látky, buzení, rezonátorů a jejich charakteristiky. Využití jednotlivých druhů laserů. Generace velmi krátkých pulsů. Způsoby synchronizace módů. Šíření pulsů v rezonančním prostředí. Auto-transparence. Fotonové echo. Sin-Gordonova rovnice. Solitony. Šíření pulsů v nerezonančním prostředí. Kerrův jev. Časové a prostorové solitony. Rezonátory využívající nelineárních optických jevů. Optická bistabilita. Typy optické bistability. Optické bistabilní prvky. Strukturální jevy v laserovém poli. Fázová distorze. Vortexy, topologické solitony. Koherenční zrnitost.

b) Optické zpracování informací
Monolitické a hybridní optické integrované obvody. Příprava integrovaných obvodů. Planární vlnovody. Vláknové vlnovody. Vazba mezi vlnovody, vazební prvky. Elektrooptické a akustooptické modulátory světla. Filtrace vlnových délek (multiplexory, demultiplexory). Zdroje a detektory světla pro integrovanou optiku. Aplikace optických integrovaných obvodů. Základní principy optického zpracování informace. Vlastnosti Fourierovy transformace. Realizace Fourierovy transformace pomocí čočky. Procesory pro koherentní zpracování informace. Prostorové filtry (amplitudové, fázové, komplexní). Hybridní procesory. Lineární prostorově proměnné zpracování informace. Nelineární optické zpracování. Digitální optické počítače (architektury, prvky). Zpracování informace pomocí neuronových sítí.

c) Optické systémy a přístroje
Šíření paprsků v nehomogenních izotropních prostředích. Princip, vlastnosti a použití gradientních optických prvků. Maticová optika. Svazková optika. Svazková řešení vlnové rovnice. Šíření a transformace gaussovských svazků. Maticová reprezentace gaussovských svazků. Coddingtonovy rovnice. Klasifikace a popis paprskových aberací. Stigmatické zobrazení sférickými a asférickými plochami. Návrh aplanatických optických prvků. Fyzikální metody realizace optického zobrazení. Principy klasického, difraktivního, holografického a konjugačního (bezčočkového) zobrazení. Princip a použití apodizace. Metodika hodnocení optického zobrazení. Metody výpočtu vlnových aberací. Zobrazovací funkce pro bodové zobrazení. Metody výpočtu a měření optické funkce přenosu. Funkce přenosu fáze a modulace a jejich fyzikální interpretace. Princip optimalizace parametrů optického systému. Návrh, vlastnosti a parametry vizuálních optických soustav. Princip a použití adaptivních optických soustav. Návrh dvojlomných optických prvků. Elektrooptická a akustooptická modulace světla, princip a použití. Šíření optických pulzů disperzním prostředím. Transformace pulzů optickými systémy. Vlivy narušující činnost přístrojů, omezení rušivých vlivů, vlivy technologie výroby. Kinematické mechanizmy, jejich vyšetřování, dimenzování. Dimenzování součástí mechanického systému, vyšetřování pevnosti a tuhosti. Počítačem podporované konstruování, vstupní a výstupní zařízení, formáty dat. Regulace a justáž optických a optickomechanických přístrojů, regulační prvky, justážní prvky a postupy. Význam optických technologií. Výroba optických součástí - kinematiky strojů pro opracování, technologické parametry, technologický postup. Měření v optické výrobě. Optické sklo, jeho optické a mechanické, chemické a jakostní parametry. Krystalické materiály a technická keramika.

d) Optoelektronika
Fyzika polovodičů. Základní parametry polovodičových materiálů, metody přípravy polovodičových monokrystalů. Elektrické a optické vlastnosti polovodičů.
Fotoelektrické vlastnosti polovodičů, detektory, solární články - vnější a vnitřní fotoefekt.
Difúze nosičů náboje , p-n přechod, dioda, kontakt kov-polovodič, tranzistor, charakteristiky přechodů a metody jejich přípravy. Kinetická Boltzmannova rovnice, relaxační doby, vodivost, rozptylové mechanismy. Základní principy výroby polovodičových součástek - dioda, tranzistor, IQ, bipolární, unipolární, Schottky. Využití polovodičů v optoelektronice - filtry, detektory, zdroje záření, nanoelektronika. Základní principy technologie výroby polovodičových materiálů a struktur, charakteristiky vrstev. Struktura pevných látek, dynamika krystalové mříže, specifická tepla, fonony. Pohyb elektronů v periodickém poli.Optické vlastnosti pevných látek, metody studia - spektroskopie, modulační techniky, tvar absorbční hrany, excitony, plasmony. Metody studia povrchu pevných látek. Kvazičástice - fonony, polarony, magnony, excitony, degenerovaný polovodič, supravodivost. Dielektrika a feroelektrika - obecné fyzikální vlastnosti, charakteristiky, vazby, struktura, elektrické, optické a magnetické vlastnosti. Zdroje a detektory záření, černé těleso, radiometr. Fotoelektrické jevy, selektivní detektory záření. Časová konstanta, metody detekce slabých signálů, šum v optoelektronických systémech. Šum v optoelektronických prvcích a systémech a jeho eliminace. Konstrukce disperzních a fourierovských spektrofotometrů , elektronový mikroskop. Operační zesilovače, nelineární obvody s operačními zesilovači, stabilizované zdroje napětí a proudu s využitím operačních zesilovačů, činitel stabilizace. Logické, kombinační a sekvenční obvody, definice hazardních stavů, číslicové komparátory, kodéry a dekodéry, čítače a registry, princip a funkce mikroprocesorů.

Doporučený studijní plán:

Celkem 120kr=72p+36pv+12v
Přehled povinných předmětů nabízených k tvorbě studijních plánů
Kód před.Název předmětuRozsahKredityZpůsob zak.PřednášejícíDopor. roč.
OPT/DP1Diplomová práce 1 10Zp vedoucí DP1ZS
OPT/FPFyzika polovodičů2p+1c5Zp,Zk Vojtěchovský1ZS
OPT/OZOptické zobrazování2p+1c5Zp,Zk Bouchal1ZS
OPT/PROG1Programování a numerické metody1p+2c5Zp,Zk Křepelka1ZS
OPT/DP2Diplomová práce 2 10Zp vedoucí DP1LS
OPT/IZLInterakce záření a látky2p+1c6Zp,Zk Horák1LS
OPT/OMOptická měření3p+3c6Zp,Zk Kvapil1LS
OPT/QS1Kvantová a statistická optika 12p5Zk Peřina1LS
OPT/DP3Diplomová práce 3 10Zp vedoucí DP2ZS
OPT/NLONelineární optika2p+3c6Zp,Zk Peřina2ZS
OPT/PLNOPraktikum z laserů, nelin. a vláknové op1p+2c4K Petráš2LS
72kr
Přehled povinně volitelných předmětů nabízených k doplnění studijních plánů
Kód před.Název předmětuRozsahKredityZpůsob zak.PřednášejícíDopor. roč.
OPT/EL1Elektronika 12p+1c3Zp,Zk Dvořáková1ZS
OPT/MMMěřící metody2p+1c3Zp,Zk Vojtěchovský1ZS
OPT/QE1Kvantová elektrodynamika 12p3Zk Hradil1ZS
OPT/SPStochastické procesy2p3Zk Peřinová1ZS
OPT/SPESpektroskopie2p+1c3Zp,Zk Malíšek1ZS
OPT/TTechnologie výroby4p+1c5Zp,Zk Wagner1ZS
OPT/TETTeoretická elektrotechnika2p+1c3Zp,Zk Dvořáková1ZS
OPT/TKATechnické kreslení2p+1c2Zp,Zk Tomančák1ZS
OPT/TVTenké vrstvy2p3Zk Křepelka1ZS
OPT/CADCAD v optice a jemné mechanice1p+2c3Zp,Zk Tomančák1LS
OPT/EOdborná exkurze 5 dnů8Zp Wagner1LS
OPT/EL2Elektronika 22p+1c3Zp,Zk Dvořáková1LS
OPT/HOLHolografie1p+1c3Zp,Zk Kvapil1LS
OPT/MOEMateriály pro optoelektroniku3p+1c4Zp,Zk Vojtěchovský1LS
OPT/OKOptika krystalů2p3Zk Bouchal1LS
OPT/OPROptické prvky1p+1c3Zp,Zk Bouchal1LS
OPT/QE2Kvantová elektrodynamika 22p4Zk Hradil1LS
OPT/DPMDifraktivní prvky a mikrooptika2p3Zk Miler2ZS
OPT/EMElektronická měření3c3K Petráš2ZS
OPT/FLFyzika laserů3p+1c6Zp,Zk Horák2ZS
OPT/IOIntegrovaná optika2p+1c4Zp,Zk Kvapil2ZS
OPT/JMPJemnomechanické přístroje2p+1c3Zp,Zk Tomančák2ZS
OPT/MKEMikroelektronika2p+1c3Zp,Zk Salinger2ZS
OPT/OMVTOptické metody ve vědě a technice2p3Zk Kvapil2ZS
OPT/OPOptické přístroje2p+1c3Zp,Zk Ponec2ZS
OPT/OS1Optické systémy 13p+2c5Zp,Zk Bouchal2ZS
OPT/POEPraktikum z optoelektroniky3c3K Petráš2ZS
OPT/QS2AKvantová a statistická optika 2A4p+1c6Zp,Zk Peřina2ZS
OPT/LALasery a jejich aplikace3p+1c6Zp,Zk Horák2LS
OPT/OESOptoelektronické systémy4p+2c6Zp,Zk Vojtěchovský2LS
OPT/OS2Optické systémy 24p+2c6Zp,Zk Wagner2LS
OPT/OZIOptické zpracování informací3p+2c6Zp,Zk Kvapil2LS
OPT/QS2BKvantová a statistická optika 2B4p+1c6Zp,Zk Peřina2LS
131kr
Přehled volitelných předmětů nabízených k doplnění studijních plánů
Kód před.Název předmětuRozsahKredityZpůsob zak.PřednášejícíDopor. roč.
OPT/SFSpeciální funkce2p+2c4Zp,Zk Peřinová1ZS
OPT/TFTechnická fotografie2c3K Procházková1ZS
OPT/DFDigitální fotografie2p3Zk Ponec1LS
OPT/IZAInterakce záření s atomy2p3Zk Peřina ml.1LS
OPT/KOKTKoncepční otázky kvantové teorie2p3Zk Dušek1LS
OPT/MMikroskopie1p+1c2Zp,Zk Ponec1LS
OPT/PROG2Programování v C jazyku, sítě1p+2c4Zp,Zk Myška1LS
OPT/AKPAnalýza kvality povrchu pomocí rozptylu1p2Zk Ohlídal2ZS
OPT/FOFyziologická optika1p+1c3Zp,Zk Tomančák2ZS
OPT/LOEPOptické a optoel. lékařské přístroje3p3Zk Čihák2ZS
OPT/MAKKMod. aspekty klasické teor. koherence2p3Zk Dušek2ZS
OPT/OAOptická anemometrie1p2Zk Hrabovský2ZS
OPT/PDPrůmyslový design2p3Zk Pešák2ZS
OPT/QAMKvantové aspekty měření2p3Zk Hradil2ZS
OPT/VTVideotechnika1p+1c3Zp,Zk Kocián2ZS
44kr
Návrh témat prací
Kaplery v integrované optice
Digitální optický komunikační systém pro přenos informace
Aplikace soustav tenkých vrstev v brýlové optice
Generace femtosekundových optických pulsů
Využití počítače v optometrii