English

HLAVNÍ STRANALaboratoře a učebnyStudijní materiályZkouškyBakalářské práceDiplomové práceDisertační práce

Témata bakalářských prací

Téma Vedoucí
Okruhy témat bakalářských prací z oblasti experimentální fotoniky, kvantových zařízení, zobrazení, senzoriky a strojového učení vedené Miroslavem Ježkem jsou dostupné na webu http://quantum.opticsolomouc.org M. Ježek
Frekvenční konverze elektromagnetických signálů v optomechanice O. Černotík
Klasická elektrodynamika v nelineárních supravodivých obvodech O. Černotík
Optické metody pro wafer inspekci B. Stoklasa
Optimální detekce centroidu PSF L. Moťka
Kvantový šum světla s klasickou pamětí R. Filip
Relace neurčitosti a jejich význam v kvantové metrologii Z. Hradil
Testování stability a optimalizace provozních podmínek laseru jako zdroje excitačního záření v Ramanově spektroskopii J. Kapitán
Optimalizace poměru signál/šum CCD detektoru pro spektroskopická měření biologicky zajímavých látek J. Kapitán
Polarimetrický detektor pro určování stavu polarizace záření J. Kapitán
Kvantové stavy a operace pro využití v optickém kvantovém počítání P. Marek
Analýza neznámého polarizačního stavu M. Mičuda
Gaussovská vnitřní kvantová provázanost L. Mišta
Kvantově termodynamické procesy T. Opatrný
Kvantová metrologie T. Opatrný
Frekvenční stabilizace qubitového laseru na 100 km vzdálenou atomární referenci L. Slodička
Realizace kolekce fluorescence z chycených iontů zrcadlovým objektivem s vysokou numerickou aperturou L. Slodička
Realizace univerzálního optického rezonátoru pro frekvenční stabilizaci laserů L. Slodička
Přímá detekce fotonů ze zakázaného přechodu iontů vápníku L. Slodička
Informačně-teoretické aspekty korelačních optických měření J. Řeháček
Optický inkrementální snímač polohy Z. Řehoř
Srovnání vakuových a polovodičových detektorů optického záření Z. Řehoř
Secure communication over turbulent atmosphere V. Usenko
Bright light without classical analogy V. Usenko
When does a light noise provide security? V. Usenko
Quantum cryptography with noisy sources V. Usenko
Quantum key broadcasting V. Usenko
Atmospheric quantum key distribution V. Usenko

Témata diplomových prací ve spolupráci s firmami

Téma Firma Vedoucí
Patentová studie Twyman-Green interferometru Meopta-optika s.r.o. Ing. Libor Úlehla
Volnoprostorové optické komunikační systémy Meopta-optika s.r.o. Mgr. Bohumil Stoklasa, Ph.D.

Optické metody pro wafer inspekci

Vedoucí: Mgr. Bohumil Stoklasa, Ph.D.

Optická litografie je jednou z nejdùležitějších oblastí využití optiky v dnešním světě. Kromě samotné výroby polovodičových součástek optickou metodou je zapotřebí v průběhu výrobního procesu provádět sofistikovanou metrologii, která zahrnuje mnohé optické metody. Cílem bakalářské práce je zpracovat přehled těchto metod a fyzikálních principů na kterých jsou založeny.

Optimální detekce centroidu PSF

Vedoucí: Mgr. Libor Moťka, Ph.D.

Konzultant: Mgr. Bohumil Stoklasa, Ph.D.

Bodová rozptylová funkce (PSF) je kvantitou často využívanou v metrologii optických systémů. Její centroid pak může konkrétně sloužit pro měření zkreslení optické soustavy nebo pro měření úhlů z lokálního naklonění vlnoplochy. Informační principy založené na kvantové Fisherově informaci nám umožňují odvodit fundamentální limit pro estimaci tohoto parametru a porovnat různé klasické metody jeho měření s tímto limitem.

Patentová studie Twyman-Green interferometru

Vedoucí: Ing. Libor Úlehla

Charakteristika problematiky: Interferometrie je významnou technikou v oblasti charakterizace kvality optických soustav a optic-kých povrchů. Výběr vhodného interferometrického uspořádání (Michelson, Mach-Zehnder, Fizeau, Twyman-Green,..), zhodnocení výhod, nevýhod a vhodnosti použití je důležitýcm prvkem při výběru správné techniky. V Meoptě je využíváno Twyman-Green uspořádání. V současnosti však chybí detailní rešerže patentů týkající se aplikace tohoto uspořádání a vhodných interferometric-kých objektivů. Cíl práce: Cílem práce je vytvořit patentovou rešerži, která zmapuje problematiku interferometrů a interfe-rometrických objektivů s detailním zaměřením na Twyman-Green interferometr. Experimentální realizace vybraného patentu a uspořádání.

Volnoprostorové optické komunikační systémy

Vedoucí: Mgr. Bohumil Stoklasa, Ph.D.

Charakteristika problematiky: Přenášení signálů na optických frekvencích dnes tvoří důležitou součást komunikačních technologií, přičemž jedním z témat je přenos dat volným prostorem. Rozhodující vliv na parametry takovýchto systémů má atmosféra, podílí se na nich ovšem i parametry použitých optoelektronických prvků. Práce by měla zmapovat současný technologický stav na tomto poli, zejména určit vliv moderních prvků na vlastnosti celé přenosové soustavy a pokusit se odpovědět na otázku, zda právě tento pokrok povede k vyššímu využití volnoprostorových komunikací. Cíl práce: Cílem této práce bude zachycení současných trendů v konstrukci volnoprostorového komunikační-ho řetězce. Rozebrány budou parametry jednotlivých optoelektronických komponent a jejich vliv na parametry celého systému, stejně tak bude diskutován vliv atmosféry. Práce by se měla do-tknout moderní problematiky multiplexování signálu pomocí prostorových stupňů volnosti světla.

Katedra optiky

Přírodovědecká fakulta